مقالات

چگونه از اصول فنگ شویی برای چیدمان خانه استفاده کنیم؟

فنگ شویی (Feng shui) که پیشینه‌ی آن به چند هزار سال پیش و چین باستان برمی‎‌گردد، از نظر لغوی به معنی باد و آب است. این مفهوم برگرفته از یک شعر باستانی است که درباره‌ی ارتباط زندگی انسان با محیط اطراف خود صحبت می‌کند. هدف فنگ شویی چیدمان درست اشیاء در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و… است تا نیروهای انرژی مهار شوند و بین فرد و محیط اطرافش هماهنگی ایجاد شود.

طبق اصول فنگ شویی، دکوراسیون مناسب محیط می‌تواند بهترین اثر را روی زندگی، موفقیت و شادی افراد داشته باشد. اگر به‌‌تازگی با مفهوم فنگ شویی آشنا شده‌اید و می‌خواهید از آن برای چیدمان منزل‌تان استفاده کنید، این مقاله از دیجی‌کالا مگ را تا انتها بخوانید.

هدف فنگ شویی برقراری تعادل بین یین و یانگ است
به باور چینی‌های باستان در همه افراد و اجسام دو نیروی متضاد به نام‌های یین (Yin) و یانگ (Yang) وجود دارد که می‌توانند همه چیز را به تعادل برسانند. برای رسیدن به انرژی هماهنگ در خانه ابتدا باید نسبت به حفظ تعادل بین این دو نیرو اقدام کنید.

یین انرژی منفعل است که به ایجاد آرامش منجر می‌شود، در حالی که یانگ انرژی فعالی است که از بهره‌وری و اجتماعی شدن پشتیبانی می‌کند. این‌ انرژی‌ها نمی‌توانند بدون یکدیگر وجود داشته باشد و تعادل کلی با داشتن یین در بعضی از اتاق‌ها و یانگ در بعضی دیگر به دست می‌آید. یین برای اتاق خواب و حمام عالی است، در حالی که یانگ در آشپزخانه، درب ورودی و اتاق غذاخوری مورد نیاز است.

نکاتی برای رعایت اصول فنگ شویی در خانه

اگر نکات فنگ شویی را به‌خوبی درک و اجرا کنید، می‌توانید با تغییراتی که در محیط خانه‌تان ایجاد می‌کنید، آن را به فضای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنید.

۱. مسیر منتهی به درب ورودی را تمیز و روشن نگه دارید

در فنگ شویی از درب ورودی تحت عنوان «دهانه‌ی چی» یاد می‌شود، نقطه‌ای که انرژی و نیروی حیات می‌تواند از طریق آن وارد شود و جریان یابد. چی انرژی و نیرویی است که اگر مثبت باشد و آزادانه جریان پیدا کند، به ایجاد حس آرامش و خوشبختی کمک می‌کند.

مرتب کردن مسیر منتهی به درب ورودی، ورود انرژی مثبت را به داخل خانه‌ی شما تسهیل می‌کند. پس بهتر است آن را به‌دقت بررسی کرده و موانعی را که می‌توانند باعث مسدود شدن جریان انرژی شوند، برطرف کنید. علاوه بر این، برای ورودی منزل از نورپردازی مناسب استفاده کنید و مطمئن شوید که زنگ درب سالم باشد و به‌درستی کار ‌کند.

۲. موقعیت فرماندهی را پیدا کنید

موقعیت فرماندهی نقطه‌ای از اتاق است که دورترین فاصله را با درب دارد، اما با آن در یک راستا نیست. موقعیت فرماندهی جایی است که وقتی در اتاق حضور دارید، بیشتر وقت خود را در آن نقطه می‌گذرانید. موقعیت فرماندهی به شما این امکان را می‌دهد که کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرید و خود را برای آنچه اتفاق می‌افتد، آماده کنید.

با قرار دادن مبلمان به صورت مورب نسبت به درب ورودی، می‌توانید ببینید چه کسی یا چه چیزی وارد می‌شود و به همین دلیل در موقعیت واقعی قدرت قرار می‌گیرید. رعایت این اصل فنگ شویی برای تختخواب و میز هم صدق می‌کند. موقعیت فرماندهی به شما اجازه می‌دهد که هنگام نشستن یا استراحت کردن آمادگی خود را حفظ کنید.

۳. به هم ‌ریختگی تمام اتاق‌ها را برطرف کنید تا انرژی جریان پیدا کند

فنگ شویی روی حفظ تعادل بین اجزای مختلف خانه تأکید دارد. اگر خانه‌ی شما عناصری دارد که انرژی را از تعادل خارج می‌کنند، جریان چی مسدود می‌شود. وجود بی‌نظمی و به هم ‌ریختگی می‌تواند نشانه‌ی افکار سازمان نیافته‌ای باشد که ممکن است شما را تحت فشار قرار دهد. ایجاد یک فضای منظم به ذهن اجازه می‌دهد تا آزادانه به گردش درآید. علاوه بر این، به شما این امکان را می‌دهد که با حذف چیزهایی که مانع ورود نور خورشید می‌شوند، نور طبیعی را به حداکثر برسانید.

۴. سرعت جریان انرژی را کاهش دهید

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *